Barneveldky

Toto oblíbené a známé plemeno bylo vyšlechtěno v okolí Barneveldu, místa, které je v oblasti šlechtění a plemenitby drůbeže světově proslulé.

Barneveldky vznikly křížením místních nosných plemen s velkými asijskými plemeny. Jednalo se o kočinky, langshanky a brahmanky. Zprvu se hodně diskutovalo o přípustných barvách a kresbách peří barneveldek. V důsledku křížení výše jmenovaných plemen a dalších křížení nastala velká diverzifikace barev. Nakonec zvítězilo kromě jednobarevných rázů černé a bílé zbarvení dvojlemované a všechny ostatní barvy byly ze šlechtitelského cíle vyřazeny.

Barneveldka je středně těžká slepice se středně dlouhým hřbetem. Od sedla se křivka hřbetu zvedá a plynule přechází v ocas. Prsa jsou široká a dobře zaoblená. Hlavu zdobí jednoduchý, poměrně malý hřeben nejlépe se 4-5 rovnoměrně širokými zuby, v praxi však tento standard nebývá dodržen.

Ušnice jsou červené, barva očí červenohnědá. Křídla jsou dobře přilehlá k tělu a sevřená. Ocas je polovysoko nesený a není zcela rozevřený.  Srpy u kohouta musí být široké a měly by téměř zcela zakrývat rejdovací pera. Běháky jsou u kohouta  tmavě žluté, u slepice jsou žluté běháky na přední straně překryty hnědočervenými šupinami.

Plemeno se vyskytuje jako jedobarevné černé a bílé, dvojlemované a modře dovojlemované. Dvojlemované zbarvení je uznáno téměř ve všech zemích. V Německu se připouštějí rovněž modré a tmavohnědé variety.

Barneveldky jsou známé jako výborné nosnice a prosluly především tmavě hnědou barvou skořápky. Jde o vitální plemeno, které se dobře cítí ve vyhrazeném i volném výběhu. Téměř nelétá, a navíc je klidné a krotké povahy.

Nevýhodou plemene je, že je náchylné k Markově nemoci. Poučený chovatel proto nechá jednodenní kuřata preventivně proti této chorobě naočkovat. Při nákupu kuřat se vždy informujte, zda jsou očkována; předejdete tak nepříjemným překvapením.

Co se týče barvy skořápek, nemají barneveldky mnoho konkurence. Jediným plemenem se stejně tmavě hnědou skořápkou vajec jsou maransky. Barva skořápek barneveldek však není stále stejná. Dobrá nosnice nese na začátku snáškové cyklu hezky tmavě hnědá vejce, později však barva světlá.

Dvojí lemování v kresbě peří dodává barneveldkám velmi specifický vzhled. Bílé nebo černé jednobarevné variety nepůsobí tak zvláštně; bílé barneveldky se pak dosti podobají například hempšírkám. Dvojlemované zbarvení nádherně vyniká při základní teplé barvě s dvojitým černým lemováním v kopinatém tvaru kresby. Černá má navíc elegantní nazelenalý lesk.

 

 

 Čerpáno z knihy: Encyklopedie slepic