Zajímavosti

Jak si vyšlechtit vlastní brojlery?

Článek, který mne velmi zaujal na ifauna!

Dobry den,
v literature jsem se docetl, ze na produkci domacich
brojleru jsou vhodni krizenci plemene kornys. Zatim jsem
toto plemeno nikde nevidel prodavat. Daji se nekde sehnat ?
Je to , ze jsou vhodni jako brojleri pravda?

Zdravim, plemeno Kornyš je velmi blízce příbuzné s bojovnicemi indickými. Vlastně z nich přímo vzniklo, a to z bílých indických bojovnic(Tuláček).
Kornyše, dnes najdete snad už jen ve velkochovech jako otcovskou linii. Kterou firma používá právě na křížení za účelem získání brojlerových kuřat.
Křížením kohouta kornyše se slepicí středně těžkého plemene (ve velkovýrobě tedy konkrétně s bílou plymutkou)dostanete v podstatě dvouliniového křížence, který se vyzančuje výborným osvalením, získaným po otci. Důvod, proč se používá právě tato kombinace - kohout masný x slepice stedně těžká a ne jinak, spočívá v tom, že od matky se tak získá větší počet potomků, než kdyby tomu bylo opačně- kohout středně těžký x slepice masná, která snese jen 80 vajec. Plymutka, coby zástupce nosnějšího plemene, než je kornyška snese 190 vajec. A to už je rozdíl.
Oba rodiče jsou bíle zbarvení (recesívně) kvůli lepšímu vzhledu po zabití. Případná pírka zapomenutá po oškubání ujdou zákazníkovi pozornosti než kdyby byla třeba černá.
Na Vás je, zda chcete vyarábět hybridní brojlery ve velkém a nebo jen pro sebe. Pokud pro sebe, tak doporučuji si získat indické bojovnice velké a ono je vlastě jedno jaké bojovnice(všechny jsou velmi pěkně osvalené, jen indické jsou v těle nejširší). Takže například i Malajky, Asilky, Schamo atd. Sice budete mít možná stejné potíže s jejich sháněním podobně jako s Kornyšy. Kohouty těchto plemen křižte s některým plemenem s kombinovanou užitkovostí(slepice), např plymutka, hempšírka, amroxka, australka, faverolka. Získáte sice barevné, ale dobře zmasilé křížence dvouliniové a pokud tyto pokřížíte ještě s třetím plemenem, získáte tříliniové křížence, kteří jsou ještě lepší. Myslím, že barva peří jako malochovateli vadit nebude a výsledek bude jinak velmi uspokojivý. Samozřejmě, pokud se Vám podaří dopídit se kornyšek, tak není co dodat.

 

Pěna okolo očí

Opět sebráno z diskuze z ifauna

Zdravim. Dnes som si vsimol ze kohut ma okolo oci penu. Sliepky chodili okolo neho a dzobali mu do tych oci. Je to zdrobnene plemeno. Mam ho aby mi strazil hybridky. Spravil som mu karantenu z velkej kartonovej skatuke. Vyrezal som tam otvor a dal tam zajacnikove pletivo. Na spodok som mu dal slamu. Zrat ma srot pre nosnice zmiesany s roboranom a na pitie repikovy caj. Predpokladam ze je nachladnuty lebo tazko dycha a pocut ako dych cez hlieny. Dal som mu rozdrveny 1/4 panadol plus ktory je proti horucke a bolesti (je to liek pre ludi). Antibiotika ziadne nemam tak dufam ze mu pomoze podporna liecba teplom a vitaminmy. Zrat mu chuti tak to beriem ako dobre znamenie. Je sanca ze to rozchodi aj bez antibiotik?
 
Když si přečtete únorový časopis Chovatel, je tam příspěvek od Př. Sedláka o rýmě a mykoplazmách drůbeže. Přípravek se jmenuje Pulmotil.
 
Vítejte v klubu chovatelů drůbeže s rýmou ! Váš veterinář má informace špatné, je to tak jak píše ing. Sedlák v chovateli - Pulmotil 240 ml za senzačních 2500 kč, taková tmavě hnědá plastová flaška, ale bohužel nic jiného spolehlivě nepůsobí, ostatní pouze potlačí příznaky a za týden po vysazení léku je to zpátky a ještě horší . Dobrý je, že když to dáte do lednice tak funguje i tři roky. Pokud víte o něčem jiném co působí spolehlivě - vymizí všechny příznaky a aspoň dva až tři měsíce se to neobjeví.
 

Ozobávání u kuřat

Z vlastní neblahé zkušenosti

Začnou-li se Vám klovat kuřata je nejdůležitěší včas tento zlozvyk odhalit a snažit se o rychlou nápravu, jinak se může stát, že se Vám kuřata požerou za živa! Jako prevnece je třeba zahřívat kuřata červeným světlem nebo pouze tepelným zdrojem. Bílé světlo velmi zvyšuje riziko, že kuřata s ozobáváním začnou. Dále je dobré, pokud máte alespoň trochu možnost, dopřát kuřatům trochu trávy. V zimě se dá nahradit bílým nebo čínským zelím, případně kapustou. Salát bych příliš nedoporučila vzhledem k vysokému množství dusíku. Rovněž se vyplatí nabídnout kuřatům misku s pískem. Dalším spouštěčem může být příliš vysoká teplota a dlouhá doba zahřívání. Člověk, zvláště v zimních měsících, ve strachu, aby mu drahocená kuřata nenastydla topí déle než je třeba a kuřata pak snadno propadnou ozobávacímu nešvaru. Například u housat nebo káčat mě příliš "dlouhé" topení málem stálo várku mláďat. Ve chvíli, kdy jsem odstranila zdroj tepla a nabídla housátkům zelené krmení, s ozobáváním přestala.

Další velice zajímavou radou, kterou mi nedávno doporučil jeden chovatel, je přidání magi do napaječky. Zatím jsem neměla možnost (naštěstí!) tuto radu vyzkoušet, ale pán trvdil, že funguje naprosto spolehlivě. Ve chvíli, kdy Vám po ustájení pobíhají kuřata s krvavými biskupy a ostatní se na ně zuřivě vrhají a pokračují ve skáze se asi vyplatí cokoli, co by mohlo pomoci. Snad Vám tedy některá z rad pomůže nebo přidáte nějakou svojí...