Brahmanky

 

Plemeno bylo poprvé dovezeno do Evropy roku 1852, a to ze Severní Ameriky. Zprvu se nazývalo "Chittagon"  nebo "Šanghaj", teprve později se z něj stala brahmanka. Není zřejmé, zda toto plemeno pochází přímo z Indie, odkud se dostalo lodí z přístavu Luckipoor ležícím na řece Brahmaputra, nebo zda vzniklo v severní Americe křížením kočinek s malajkami.

Brahmanka je jedním z nejmohutnějších plemen slepic. Přispěla ke vzniku nesčetných nových plemen a nových barevných variet.

 

Plemeno má napadně mohutné tělo, mohutnost je navíc znásobena bohatým měkkým opeřením. Vyznačuje se vzpřímenou postavou a poměrně nízkým postojem. Trup je velký, široký a hluboký. Krátká záda jsou lyrovitě prohnutá a plynule přecházejí do kratšího nízko neseného, dobře rozprostřeného ocasu.  Vzhledem k šířce těla má tělo zvířete při pohledu zezadu podkovovitý tvar. Krátká křídla jsou dobře přilehlá.

Krk je středně dlouhý, plně opeřený. V poměru k mohutnému tělo je hlava malá. Lebka je velmi široká a klenutá s vystupujícími obočnicemi. Je opatřena malým trojřadým hráškovým hřebenem. Laloky jsou krátké, mezi nimi vystupuje kožní řasa (uzdička). Holeně jsou plně opeřené, u většiny variet se vyskytují žluté běháky, které jsou opatřeny rousy.

 

Plemeno se vyskytuje v mnoha zbarveních, mimo jiné jsou to: vlnité koroptví, vlnité stříbrné koroptví, vlnité modré koroptví, kolumbijské, žluté kolumbijské, kolumbijské s modrou kresbou, žluté kolumbijské s modrou kresbou, krahujcovité, břízové, bílé, černé, žluté a nelemované modré.

Všechna uvedená zbarvení nejsou uznána ve všech zemích. Nejčastěji se vyskytujícími a nejoblíbenějšími jsou vlnité koroptví a kolumbijské zbarvení.

 

Brahmanky jsou klidná a přítulná zvířata. Při větším počtu však vyžadují u kurníku vzhledem ke své velikosti a objemnosti prostornější výběh. Z téhož důvodu to nejsou slepice vhodné pro děti; kohouti totiž dosahují hmotnosti až 5 kg.

Plemeno nelétá a vypustíte-li zvířata volně na pastvu, stačí plůtek vysoký 50 cm. Brahmanky dospívají pomalu. Kohout je zcela dospělý až ve věku jednoho a půl roku, slepice začínají nést až v šesti nebo sedmi měsících. Vejce jsou poměrně malá, což bývá u velkých plemen dosti častý jev; jejich velikost nepřesahuje vejce větších zakrslých slepic. Skořápka je smetanové barvy. Slepice nesou i v zimě, snadno kvokají  a jsou dobrými kvočnami.

Brahmanky jsou snášenlivé i vůči slepicím jiných plemen. Dokonce ani kohouti mezi sebou nevyvolávají střety. Hodláte-li odchovávat kuřata, stačí kohoutu tohoto plemene 2-3 slepice. Přes svůj impozantní zjev se plemeno chová skromně a nenápadně. Kohouti se neprojevují příliš hlasitě a jejich kokrhání nezní pronikavě. To vše přispívá k velké oblibě tohoto plemene mezi chovateli.

 

čerpáno z knihy: Encyklopedie slepic